„Jaś i Małgosia na oceanie” 1977

 

Jaś i Małgosia płyną przez Ocean z Bahamów do Europy i komentują wydarzenia codziennego dnia. Jaś chodzi do 7 klasy, a Małgosia do 1. Oboje pobierają lekcje od rodziców i tak rodzi się przyszła koncepcja Szkoły pod Żaglami… Wdzięczna historia opowiedziana dwugłosem siedmio- i dwunastolatka.

Film nakręciłem dla ówczesnej Agencji Robotniczej (1977). Przejął go wraz z archiwum Interpress, a teraz nie wiadomo jakim sposobem trafił do TVP i stamtąd w żaden sposób nie można go wyciągnąć...

Ktoś go jednak wyciągnął, gdyż odnalazłem go na You Tube, dzięki czemu mogę go pokazać.

Film „Jaś i Małgosia na Oceanie” otrzymał nagrodę Brązowej Fregaty na Festiwalu Filmów Morskich w Szczecinie w roku 1978.

O autorze

Krzysztof Baranowski żegluje od 15 roku życia, ale zawodowo skończył Politechnikę Wrocławską z tytułem magistra inżyniera łączności (elektroniki), a po ukończeniu Studium Dziennikarskiego na Uniwersytecie Warszawskim wybrał ten drugi zawód.

Napisał 25 książek, zrealizował 50 filmów dokumentalnych, odbył dwa rejsy samotne dookoła świata. Zrealizował trzy projekty budowy jednostek żaglowych: „Poloneza” (14 m długości), „Pogorii” (47 m długości), „Fryderyka Chopina” (54 m długości). Pracuje nad budową kolejnego żaglowca dla młodzieży – „Polonii” (56 m długości).