Wspólnie od startu do metyTogether, from start to finish

Załoga POGORII wygrywa

W programie wszystkich Operacji Żagiel (Tall Ship Races) przewiduje się imprezy sportowe rozgrywane pomiędzy załogami jachtów i żaglowców. Nie inaczej było w Toulonie (Francja), dokąd zawinęła POGORIA wraz ze Szkołą pod Żaglami. Istotą Szkoły jest szkoła, którą tym razem – ku radości uczniów trzeba było zawiesić. Tym chętniej młodzież rzuciła się w wir rywalizacji sportowej.

                                                                                                                                                                                             

Dziewczęta wystartowały w drużynie rugby przeciwko znacznie silniejszym drużynom i zajęły czwarte miejsce. W przeciąganiu liny już było lepiej – nasze piętnastolatki wygrały z dużo starszymi drużynami zajmując w efekcie trzecie miejsce.

W zawodach kajakarskich (z utrudnieniami) zapowiadało się na zwycięstwo naszego trzyosobowego zespołu, ale wywrotka przy drugim nawrocie rozwiała te nadzieje.POGORIA_2013-3_240_1280x853

Wreszcie wyścigi canoa w sześcioosobowych osadach nie pozostawiły wątpliwości, że załoga POGORII była najlepsza.

Teraz pozostaje wyścig najważniejszy – regaty żaglowców z Toulonu do La Spezii we Włoszech. Nasi uczniowie mają nadzieję, że znowu lekcje się upieką. A my mamy nadzieję, że nauczyciele dopilnują, żeby tak się nie stało. Wyścig ważny, ale nauka również.

Przy okazji warto zauważyć jak bardzo te lądowe imprezy zintegrowały młodą polsko-rosyjską załogę. Centrum Polsko Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, które jest współorganizatorem tegorocznej Szkoły pod Żaglami powinno być zadowolone: Polacy i Rosjanie pokazują  jak można razem uczyć się i pracować jako jeden zgrany zespół.

O autorze

Krzysztof Baranowski żegluje od 15 roku życia, ale zawodowo skończył Politechnikę Wrocławską z tytułem magistra inżyniera łączności (elektroniki), a po ukończeniu Studium Dziennikarskiego na Uniwersytecie Warszawskim wybrał ten drugi zawód.

Napisał 25 książek, zrealizował 50 filmów dokumentalnych, odbył dwa rejsy samotne dookoła świata. Zrealizował trzy projekty budowy jednostek żaglowych: „Poloneza” (14 m długości), „Pogorii” (47 m długości), „Fryderyka Chopina” (54 m długości). Pracuje nad budową kolejnego żaglowca dla młodzieży – „Polonii” (56 m długości).