„Zostań Opti-mistrzem” (2004)

Zostan OptKsiążka dla młodego człowieka w wieku 8-12 lat, który zaczyna dopiero żeglować, albo już zaczął i pragnie uporządkować swoje wiadomości na temat różnych aspektów żeglugi na łodzi tej klasy.

Wbrew obiegowym przekonaniom, OPTIMIST to bardzo wyrafinowana łódź regatowa, na której odbywają się najwyższej rangi mistrzostwa.

Specjalnie na zamówienie wydawnictwa Almapress Krzysztof Baranowski napisał podręcznik dla parolatków (i nastolatków), które karierę żeglarską zaczynają od klasy Optimist.

Pierwsza część przeznaczona jest dla początkujących i wprowadza młodego człowieka w podstawowe aspekty żeglarstwa – nazewnictwo, manewry, przepisy, druga jednak poświęcona jest regatom i wprowadza młodego zawodnika w tajniki taktyki regatowej, sposoby ataku i obrony, właściwego okrążania znakó, wykorzystania przepisów regatowych itp.

Książka próbuje pogodzić punkt widzenia początkującego żeglarza z tematyką, która interesuje mniej doświadczonych zawodników, co wyróżnia ją spośród kilku zaledwie pozycji o tej tematyce na rynku wydawniczym.

Recenzja Jacka Czajewskiego w Żaglach (06/2004)

Żeglarski podręcznik na Dzień Dziecka

Podręcznik „Zostań opti-mistrzem” to już druga książka kapitana Krzysztofa Baranowskiego, w której udowadnia, że jest nie tylko świetnym fachowcem w dziedzinie żeglarstwa, ale ma również nieprzeciętny talent dydaktyczny. Pierwsza z nich nosiła tytuł „Zaczynam żeglować” (ukazała się już jej druga edycja) i też była adresowana do najmłodszego pokolenia żeglarzy.

Ta druga, o której mowa w dzisiejszej recenzji, jest poświęcona żeglowaniu na optimiście – jachcie należącym do najpopularniejszych i będącym jednocześnie pierwszą jednostką, na której mogą samodzielnie pływać nawet kilkuletnie dzieci.    W pierwszej części książki autor omawia budowę optimista, uczy jego obsługi, manewrów itp. aż wreszcie w obszernej części drugiej odkrywa przed młodym czytelnikiem tajniki podstaw techniki regatowej.

Książka jest pięknie wydana, a przy tym bogato ilustrowana poglądowymi rysunkami, tłumaczącymi wywody autora. Pozycję tę polecam przede wszystkim młodym mamom, ojcom i dziadkom – oczywiście z myślą o ich dzieciach i wnukach. Świetny prezent na zbliżający się właśnie Dzień Dziecka!

Jacek Czajewski

Z naszej galerii

lud0279k SONY DSC edynburg-1994 SONY DSC na_rejach_002 st_pierre