Szkoła Pod Żaglami 1984

Rejs „Pogorią” szlakami dawnych kultur do Indii, Sri Lanki i wokół Afryki w roku 1983/84 był niezwykły sam w sobie, chociażby przez olbrzymi sprzeciw jaki wzbudził na wszystkich szczeblach władzy, wśród „dobrych kolegów” i w mediach (nie wszystkich).

W efekcie rejsu powstał film „Szkoła pod Żaglami”, który pokazał  onet na swoich stronach:

http://pejzaze.onet.pl/filmy/0,1260608,1,odtwarzaj.html

   Film zmontowałem wkrótce po powrocie z rejsu i zdołałem pokazać na festiwalu Yachtfilm w Katowicach, gdzie zdobył Grand Prix.

   Numer 6 (wrześniowy 2005) miesięcznika „Jachting” w załączonej płycie CD zawiera ten właśnie film i każdy może go sobie obejrzeć za jedne 9,90 zł albo i taniej w cenie archiwalnej.

Narratorem filmu jest uczeń Szkoły Karol Krzystolik – nie upiększa, nie zmyśla, relacjonuje swój punkt widzenia. W czasie wizyty u Jana Pawła II byłem tak stremowany, że do papieża odezwałem się – proszę księdza. Ten lapsus wychwyciła na montażu Jola Staniszewska, genialna montażystka, której zawdzięczam wysoki poziom swoich filmów

– jak ty się odzywasz do papieża?! – zapytała Jola i wycięła tę odzywkę.

Jeszcze inny link do tego samego filmu:

http://wideo.onet.pl/podroze-szkola-pod-zaglami,34771,w.html

O autorze

Krzysztof Baranowski żegluje od 15 roku życia, ale zawodowo skończył Politechnikę Wrocławską z tytułem magistra inżyniera łączności (elektroniki), a po ukończeniu Studium Dziennikarskiego na Uniwersytecie Warszawskim wybrał ten drugi zawód.

Napisał 25 książek, zrealizował 50 filmów dokumentalnych, odbył dwa rejsy samotne dookoła świata. Zrealizował trzy projekty budowy jednostek żaglowych: „Poloneza” (14 m długości), „Pogorii” (47 m długości), „Fryderyka Chopina” (54 m długości). Pracuje nad budową kolejnego żaglowca dla młodzieży – „Polonii” (56 m długości).