Nowe życie jachtu POLONEZ

Rozpoczął się w Szczecinie remont jachtu POLONEZ. Tym razem na serio. W roku 1972 jacht ten występując w regatach OSTAR (Observer Singlehanded Transatlantic Race) pokazał polskie barwy za tzw. Żelazną Kurtyną, czyli w świecie zachodnim. Podobno z niezłym rezultatem. Po powrocie z rejsu dookoła świata na moją sugestię jacht został przekazany Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie. Do dziś nie mogę odżałować tego błędu.

Jacht stał się legendą i miał służyć treningom kolejnych samotnych żeglarzy, ale Szkoła nie tak to widziała. POLONEZ pływał najczęściej w weekendy na trasie Szczecin Świnoujście i z powrotem. Po paru latach Szkoła sprzedała go niejakiemu  Lechowi Grobelnemu, który zaczął przeróbkę jachtu od zdjęcia pokładu i podwyższenia burt.

Grobelny źle skończył , najpierw odsiedział w więzieniu finansowe przekręty, a potem został zadźgany nożem w zaułku na warszawskim Targówku. Tymczasem jacht stał w Szczecinie nad jeziorem Dąbskim, ale na szczęście nie gnił.

Nowe życie dał jachtowi Bruno Salcewicz, ale koniecznym finansom nie podołał i przekazał deweloperowi Włodarzewska z Warszawy. Jacht stał na wodzie, bo raczej nie pływał. W ostatnich latach Tomasz Bieliński i Filip Gruszczyński próbowali uruchomić regularne rejsy na wyczarterowanym od Włodarzewskiej jachcie, ale niedostateczne finansowanie a wreszcie plajta dewelopera znów jacht unieruchomiła.

Syndyk masy upadłościowej, choć pracujący na terenie Niemiec zaalarmował mnie, że jacht zostaje wystawiony na licytację.  Dopingowałem kolegów posiadających jakieś oszczędności, żeby ratować POLONEZA, ale w końcu kupił go polski biznesmen mieszkający na Teneryfie, który zaczął od tego, że wciągnął mnie do swojego projektu.

Maciej jest zapalonym żeglarzem, a prócz tego uprawia parę innych dyscyplin sportowych. Na razie nie chce ujawniać swojego nazwiska i plan ma taki, żeby na Dni Morza w Szczecinie w przyszłym roku pokazać POLONEZA w nowym wcieleniu. Może i mnie się uda trochę popływać, choć nominalnym kapitanem jest Filip Gruszczyński. Oficjalny patronat nad jachtem przejął Yacht Club Polski w Szczecinie.

Odwołuję zatem oświadczenie z tematu POLONEZ w dziale „Jachty”, że „już nigdy nie stanąłem na pokładzie tego jachtu”, bo właśnie stanąłem i być może jeszcze będę stawał, szczególnie, że nowy właściciel obiecał, że po paru latach swoich rejsów przywróci pierwotny wygląd POLONEZA, który fascynował gładką linią pokładu.

  Jachty

 • Nowe życie jachtu POLONEZ

  Rozpoczął się w Szczecinie remont jachtu POLONEZ. Tym razem na […]

 • „Lady B.”

      Jacht „Lady B.” to dawny „Wojewoda Pomorski” okryty chwałą po […]

 • „Fryderyk Chopin”

  Koncepcja budowy nowego żaglowca powstała w rejsie amerykańsko – rosyjsko […]

 • „Atlantis”

    Niemiecka barkentyna „Atlantis” to żaglowiec zbudowany w roku 1905, pozbawiony […]

 • „Pogoria”

  Żaglowiec, który początkowo nosił roboczą nazwę B-79 , budził kontrowersje […]

 • „Zew Morza”

      Drewniany szkuner dwumasztowy o długości ok. 32 m i powierzchni […]

 • „Polonez”

                                                                                                                                                                                                                                            „Polonez” budowany był z myślą o Transatlantyckich Regatach […]

 • „Śmiały”

  Jacht  „Śmiały” to kecz o kadłubie stalowym z tej samej […]

 • „Novara”

  Półtora wieku temu  Austria była cesarstwem i miała własną flotę […]

Z naszej galerii

lud0279k SONY DSC edynburg-1994 SONY DSC na_rejach_002 st_pierre