Konstruktor żaglowców 1980

choren_001Opowieść o Zygmuncie Choreniu, autorze wszystkich polskich żaglowców rejowych, od „Pogorii” począwszy po „Gwarka”, który jako „Royal Clipper” święci triumfy na zachodzie.

   Wtedy jednak, gdy kręcę ten film, Zygmunt jest na próbach „Pogorii”, a ja również, ciężko wkurzony, że pozbawiono mnie dowództwa statku, który nadzorowałem od początku i który Zygmuntowi naszkicowałem w swoim czasie na pamiętnej serwetce.

   Film figuruje w archiwum TVP pod symbolem F 112, ale chyba pod grubą warstwą kurzu, a ja do niego nie sięgam, bo mi się źle kojarzy. Na szczęście historia dała mi dość satysfakcji i w następnych rejsach odbiłem sobie wstępne upokorzenie i następne filmy nie były gorsze.

O autorze

Krzysztof Baranowski żegluje od 15 roku życia, ale zawodowo skończył Politechnikę Wrocławską z tytułem magistra inżyniera łączności (elektroniki), a po ukończeniu Studium Dziennikarskiego na Uniwersytecie Warszawskim wybrał ten drugi zawód.

Napisał 25 książek, zrealizował 50 filmów dokumentalnych, odbył dwa rejsy samotne dookoła świata. Zrealizował trzy projekty budowy jednostek żaglowych: „Poloneza” (14 m długości), „Pogorii” (47 m długości), „Fryderyka Chopina” (54 m długości). Pracuje nad budową kolejnego żaglowca dla młodzieży – „Polonii” (56 m długości).