Wspominkowy rejs

Rejs „wspominkowy” w końcu sierpnia na żaglowcu POGORIA zorganizowali wychowankowie (wówczas 15-letni) Szkół pod Żaglami sprzed 35 i 30 lat. Były to całoroczne rejsy, pierwszy wokół Afryki (sami Polacy 1983/84), drugi wokół Ameryki Południowej – Rosjanie, Amerykanie i Polacy (1988/89).

Prawie 50 uczestników rejsu zleciało się z całego świata – z Polski, Australii, Singapuru, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Estonii i Rosji, by spotkać się z tym samym kapitanem i tą samą kadrą oficerską i nauczycielską co przed laty. Wszyscy podkreślali, że swoje niezwykłe kariery zawdzięczają intensywnej styczności z morzem w wieku 15 lat.

Trasa tego wspominkowego rejsu wiodła z Lizbony przez Gibraltar do Malagi i nie warta bywałaby wspomnienia, gdyby nie bardzo silny wiatr na wejściu do Cieśniny Gibraltarskiej, gdzie trzeba było zastosować nietypowy manewr  – całodobowy dryf w oczekiwaniu aż sztorm się wydmucha.

W rejsie uczestniczyła żona kapitana zwana Admirałową i córka, ale nie dlatego, że córka tylko dlatego, że była związana z tamtymi szkołami i przez tamtych uczestników została zaproszona.

W tej chwili Szkoła Pod Żaglami jest zawieszona do odwołania z braku funduszy na czarter żaglowca, a o budowie nowego żaglowca nie ma z kim rozmawiać.

Z naszej galerii

lud0279k SONY DSC edynburg-1994 SONY DSC na_rejach_002 st_pierre