Trzeci żaglowiec

POLONIA    Może wygląda to na obsesję, ale od pewnego czasu przygotowuję budowę kolejnego żaglowca. Na swoje usprawiedliwienie powiem, że dotychczasowe dwa („Pogoria” i „Fryderyk Chopin”) mają odpowiednio 33 i 23 lata, więc są już wysłużone i czasem im się maszty łamią 🙂 . Koncepcja jest gotowa – wypracowaliśmy ją ze znanym konstruktorem nowozelandzkim Tomkiem Głowackim. Projekt został nazwany „Polonia”, ale to nazwa robocza, zapewne potencjalni inwestorzy zechcą go nazwać inaczej. Problemem jest to, że inwestorów nie widać na horyzoncie, a sam temat mało kogo w Polsce interesuje.  

Sylwetkę „Polonii” przygotowywaliśmy „korespondencyjnie”.  Tomek przysyłał sześć różnych dziobów do wyboru i ja wybierałem jeden. Potem to samo z rufą. Maszty mają być najwyższe możliwe – ale żeby zmieściły się pod mostami Kanału Kilońskiego – 38 m. Pięć żagli urejonych ostatnio zmieniliśmy na sześć, bo niewątpliwa uroda „Fryderyka Chopina” między innym stąd się bierze, że mały stateczek żaglowy dzięki większej ilości żagli wydaje się ogromny.

Kabina uczniowska    

Moim życzeniem był wyższy standard wnętrza polegający na kabinach dwu-osobowych (zamienianych na czas Szkoły na czteroosobowe), dużo przestrzeni „socjalnej” i nareszcie duża klasa w formie audytorium na rufie wykorzystująca nawis kadłuba. Tomek zaproponował wystrój w „starym stylu” przy najnowocześniejszych rozwiązaniach technicznych.

Rozmawiałem z Polskim Rejestrem Statków jako potencjalnym klasyfikatorem. Są zainteresowani, obiecują znaczny rabat, bo widzą walor medialny. Rozmawiałem z potencjalną stocznią – Marine Projects i ich firma córką – Conrad Shipyard w Gdańsku Stogach – są nie tylko zainteresowane przyjęciem zamówienia, ale deklarują własny wkład inwestycyjny.  Znam też człowieka, który deklaruje swój wkład inwestycyjny jako ostatni – gdy już zbiorę całe konsorcjum. Ale czy zbiorę?

Pokład główny i sundeck

Pokład główny i sundeck

Międzypokład i rzut boczny

Międzypokład i rzut boczny

Na razie projektem zainteresowała się zagranica. W Niemczech, gdzie wybudowano „Alexanda von Humboldta” (65 m LOA) za 15 mln euro bardzo frapuje propozycja budowania mniejszego nieco („Polonia” ma 56 m), ale za pół tej ceny.

„Polonia” może służyć różnym celom – promocyjnym, wizerunkowym, propagandowym, wreszcie komercyjnym – ja potrzebuję żaglowca na cztery pierwsze miesiące roku szkolnego na realizację Szkoły pod Żaglami jako projektu charytatywnego (młodzież pracuje w wolontariacie cały rok, a potem płynie za darmo). Można sobie także wyobrazić odpłatne szkoły pod żaglami, jak ostatnio funkcjonuje „Fryderyk Chopin”. Tenże żaglowiec w roku 2011 zrobił promocyjną turę po zachodniej Europie z okazji jubileuszu kompozytora pokazując jak pięknie można propagować kulturę i sztukę przy pomocy żaglowca.szkic kapitańskiej                                                                                    Biuro Armatora / kabina Kapitana 

  O sobie

 • Jaki jestem (numerologicznie!)

  Z książki „Cykle życia” Gladys Lobos dowiedziałem się jaki jestem […]

 • Trzeci żaglowiec

      Może wygląda to na obsesję, ale od pewnego czasu […]

 • Powrót do Szkoły

  W roku 2009 reaktywowałem Fundację Szkoła pod Żaglami dodając swoje […]

 • „Jachting”

  W roku 2005 przedsiębiorca-żeglarz, Darek Ostrowski, zaczął wydawać magazyn żeglarski […]

 • „Lady B.”

  Na przełomie wieków, w latach 1999-2000 popłynąłem jeszcze raz w […]

 • Prezes prezesów

  Przez dwa lata (1996-97) kierowałem Stowarzyszeniem Menedżerów w Polsce skupiającym […]

 • Drugi żaglowiec

  Sukces Międzynarodowej Szkoły pod Żaglami skutkował powołaniem w roku 1989 […]

 • Pierwszy żaglowiec

  W roku 1977 podjąłem pracę w polskiej telewizji, gdzie miałem […]

 • Rodzinne żeglowanie

      Na jakiś czas miałem dość samotnej żeglugi, czułem też […]

 • „Polonezem” dookoła świata

                                 Udany start w regatach przez Atlantyk zachęcił mnie do płynięcia […]

 • Regaty OSTAR 1972

   W Polskim Związku Żeglarskim złożyłem w roku 1968 propozycję wysłania […]

 • Kapitan kuk

  Nigdy nie lubiłem gotować, a w szczególności na jachtach, gdzie […]

 • Morze i góry, ale niebo wspólne

  Choć trudne do zdefiniowania, ale jest coś wspólnego w narciarstwie […]

Z naszej galerii

lud0279k SONY DSC edynburg-1994 SONY DSC na_rejach_002 st_pierre