„Żaglem po Ameryce” (1978)

ZaglpoAm 001Zbiór reportaży z żeglugi „rodzinnej” po wielkich Jeziorach Amerykańskich, spływu rzeką Missisipi i powrotu przez Atlantyk wydany przez Wydawnictwa Radia i Telewizji.

W czasie rejsu Krzysztof Baranowski poznaje w Chicago braci Gieblewiczów i odnajduje u nich historyczny jacht „Dal”, na którym Andrzej Bohomolec przepłynął Atlantyk w roku 1933. Jacht stał przez kilkadziesiąt lat w Museum of Science and Technology, a gdy ekspozycja została zlikwidowana kadłub przejął właśnie Ireneusz Gieblewicz, o co procesował się z nim bezskutecznie Andrzej Bohomolec.

Rok po rejsie Baranowski występując w imieniu polskiego Muzeum Morskiego przylatuje ponownie do Chicago, odnajduje na strychu Museum of Science and Technology brakujące wyposażenie „Dali” i przywozi do Polski zamawiając w stoczni duplikat takielunku, który otrzymuje Gieblewicz i tak, po wielu perypetiach jacht „Dal” powraca do Polski na własnej stępce.

„Żaglem po Ameryce” zapowiada literacką wersję w postaci kolejnej książki – w „Domu pod żaglami o swoich przeżyciach Baranowski mówi dwugłosem – na zmianę raz ojca, raz matki.

O autorze

Krzysztof Baranowski żegluje od 15 roku życia, ale zawodowo skończył Politechnikę Wrocławską z tytułem magistra inżyniera łączności (elektroniki), a po ukończeniu Studium Dziennikarskiego na Uniwersytecie Warszawskim wybrał ten drugi zawód.

Napisał 25 książek, zrealizował 50 filmów dokumentalnych, odbył dwa rejsy samotne dookoła świata. Zrealizował trzy projekty budowy jednostek żaglowych: „Poloneza” (14 m długości), „Pogorii” (47 m długości), „Fryderyka Chopina” (54 m długości). Pracuje nad budową kolejnego żaglowca dla młodzieży – „Polonii” (56 m długości).