Kwalifikacje zaliczone, ale rejs odwołany

W sobotę, 17 czerwca na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odbyły się kolejne kwalifikacje sportowe młodzieży uczestniczącej w projekcie Szkoły pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego „Dookoła Świata za Pomocną Dłoń.

Dzięki życzliwości Rektora AWF, Jego Magnificencji prof. Andrzeja Mastalerza, mogliśmy nieodpłatnie korzystać ze wspaniałych obiektów warszawskiej uczelni na Bielanach pokazując przy okazji przyszłym kandydatom na studia ewentualny wybór kierunku.
Kwalifikacje miały na celu wyłonienie 8 chłopców i 8 dziewcząt na rejs Szkoły pod Żaglami z grupy ponad stu kandydatów, którzy przez poprzedzający rok pomagali innym w ramach wolontariatu. Na AWF przybyło 55 osób, w tym 30 chłopców i 25 dziewcząt. Młodzież konkurowała w 3 dyscyplinach – bieg 400 metrów, pływanie 2*25m ze skokiem do wody, podciągnięcia na drążku – 3 razy dziewczęta, 5 razy chłopcy. Ponadto częścią kwalifikacji był trudny test z angielskiego, połowa wyniku procentowego z testu zmniejszała ilość sekund z pozostałych konkurencji. Wszyscy uczestnicy wykazywali się wielkim zaangażowaniem i maksymalnym wysiłkiem, co było widać na mecie biegu 400 metrów. Kibicowali im rodzice i często rodzeństwo czy znajomi.
Po raz kolejny okazało się, że niektórzy sprawni fizycznie chłopcy czasem nie mają wymaganego poziomu angielskiego, dobre w większości z tego języka dziewczęta mają kłopoty z podciąganiem się na drążku. Ze względu na specyfikę żeglowania – pracę na rejach – nie możemy zrezygnować z tego warunku kwalifikacji. 16 najlepszych wyników zamieszczamy niżej, mają oni już „miejscówkę” na rejsie morskim.
Dużą rolę w prowadzeniu kwalifikacji miała młodzież z poprzednich edycji Szkoły pod Żaglami, która pełniła funkcje na stanowiskach konkurencji, pomagała w rejestracji i wprowadzaniu wyników czy też jako bosmani prowadzili grupy kandydatów na kolejne stanowiska konkurencji. Wszystkim serdecznie dziękujemy za poświęcenie weekendu dla dobra kolejnych uczestników rejsów Szkoły pod Żaglami.
Po odczytaniu wyników i wręczeniu zwycięzcom nowej książki „Żegluga oceaniczna” głos zabrał Kapitan Baranowski, który w dłuższym wystąpieniu omówił dotychczasowe starania o pozyskanie sponsorów na ósmy z kolei w edycji XXI wieku rejs „Szkoły pod Żaglami”. Niestety, jak powiedział Kapitan, z braku sponsorów na kolejną edycję i likwidację gimnazjów Szkoła Pod Żaglami, która dotyczy III klasy gimnazjalnej, zawiesza swoją działalność. O ile zajdą sprzyjające okoliczności i rejs oceaniczny uda się zrealizować w innym terminie lub w kolejnym roku, to w pierwszej kolejności popłyną finaliści edycji tegorocznej. Ponadto wszyscy obecni uczestnicy kwalifikacji, którzy byli na zawodach na AWF i pozytywnie przeszli przez wszystkie konkurencje kwalifikacji będą mogli wziąć udział w tygodniowym „rejsie pocieszenia” na Mazurach, po którym zostanie ustalona lista rezerwowa następnej szesnastki na rejs morski.

Dramaty młodzieży ilustruje materiał zamieszczony na jednym z portali internetowych:

https://silesion.pl/wygrali-rejs-zostana-w-porcie-19-06-2017