10 July 2015

Płynę (znów) na “Polonezie”

Kiedy płynąłem w roku 1973 „Polonezem” dookoła świata, w Polsce dyskutowano pod hasłem „Nie zmarnujmy sukcesu POLONEZA”. Na czym miał polegać sukces nie precyzowano, ale domyślać się należało, że nie chodzi o sukces żeglarza, który ten jacht prowadzi tylko o potencjał polskich stoczni jachtowych i jego możliwości eksportowych.

Wtedy to właśnie reprezentanci Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi, Kuba Jaworski i Jerzy Siudy rozegrali wyścig samotnych żeglarzy ze Świnoujścia wokół Bornholmu i z powrotem.
To właśnie ten wyścig rekonstruuje od paru lat niestrudzony Krzysztof Krygier i z roku na rok skupia coraz większą ilość uczestników, która w tym roku przekracza 40 zawodników.
Już w zeszłym roku pojawiłem się na starcie, żeby wesprzeć ciekawą inicjatywę, a w tym roku zgłosiłem się, żeby koledzy mogli „dołożyć Baranowskiemu”, bo wiem, że ich to bardzo ucieszy.
Startuję z pewną melancholią, bo to już nie ten „Polonez” o pięknej linii pokładu, przerobiony z jachtu regatowego na turystyczny, o kadłubie z pełną wysokością stania wewnątrz i nadbudówce, która upodabnia ten jacht do tysięcy innych. A mogło być inaczej, gdyby zasłużone jachty otaczano szacunkiem.

21 May 2015

Targi Książki

515x728-WTK-polJuż dawno nie bywałem na Warszawskich Targach Książki. W tym roku odbyły się na Stadionie Narodowym, więc to jakby kontynuacja zeszłorocznych Targów Wiatr i Woda. Z dorobkiem 20 książek nie wstydzę się pokazać, ale w gruncie rzeczy miałem tylko 11 tytułów (“Droga na Horn” wyczerpana)

Znajomych przyszło co niemiara. Jeden z kolegów, z którym studiowałem elektronikę kilkadziesiąt lat temu zagadnął mnie standardowo:
– Pamiętasz mnie?
Musiałem przyznać, że nie pamiętam. A obok syn, chłop na schwał zaświadczający ile to lat minęło od naszych kawalerskich czasów.
Zajrzał i dyrektor Targów, Jacek Oryl i jego prawa ręka Marta Bryk, która prywatnie kocha zwierzęta.

3 April 2015

60 lat “Kaczki”

Świeradów 2015W klubie narciarskim dziennikarzy “Kaczka” jeżdżę już ponad pół wieku, tym razem wystartowałem w 60 edycji, która odbyła się w Świeradowie.
W mojej grupie wiekowej, która zaczyna się od 55 zająłem 1. miejsce w gigancie i 3. miejsce w biegu płaskim, co daje mi poczucie wielkiej satysfakcji – znaczy jeszcze się ruszam.

19 March 2015

Targi Wiatr i Woda

logo_targow_wiatr_i_wodaDoroczne Targi Wiatr i Woda, które ekscytują społeczność żeglarską odbędą się tym razem w centrum konferencyjnym w Wawrze. Mam nadzieję, że niezawodna dotąd drukarnia “Efekt” przygotuje na czas moją nową książkę “Kapitan jachtowy”. Jej prezentację, a raczej tematu – nowe stopnie żeglarskie będę miał okazję przedstawić w sobotę w samo południe…

Drukarnia dopisała i nowiutkie egzemplarze trafiły na czas.

Spotkanie z zainteresowanymi słuchaczami chyba się udało, bo większość chciała kupić nowego “Kapitana”.

Stoisko mieliśmy bardzo eksponowane dzięki życzliwości Organizatorów za co serdeczne dzięki.

19 January 2015

Kaphornowcy w Warszawie

W Muzeum Sportu i Turystyki otwarto dzisiaj wystawę “Bractwo Kaphornowców” i z tej okazji pojawiło się tam paru dżentelmenów z żółtymi i czerwonymi chustami oznaczającymi, że żeglarze owi opłynęli Przylądek Horn.

Młodzież z wypiekami na twarzach słuchała ich opowieści o Ryczących Czterdziestkach, lwach morskich i pingwinach. Ale dzieci, które też tam się znalazły wolałyby o “Pingwinach z Madagaskaru”!

21 November 2014

Cytat

Przyjaźń, odpowiedzialność, solidarność to wartości uniwersalne a jakże ważne i potrzebne w dzisiejszym życiu. To wartości, które są podstawowym przedmiotem nauczanym w Szkole Pod Żaglami.

Jeszcze raz dziękujemy za wszystko.
Katarzyna i Artur Chorzępa

7 November 2014

Rejs w sieci

 

hibiscusZaczyna się niezwykły rejs, który pozbawiony jest atrybutów żeglarskich – wiatru, plusku fali, trzepotu żagli. Ale problemy żeglugi pozostają te same – jaki wybrać kurs względem wiatru, żeby w optymalnym czasie dopłynąć do wybranego portu, kiedy wykonać zwrot, żeby wykorzystać odkrętkę wiatru, jak zaplanować wejście do nieznanego portu, żeby wykorzystać światła nawigacyjne a już korzystać z niezłej widoczności rozpoczynającego się dnia.

» Więcej

25 October 2014

Dopłynęli

 

_NPR2242_TL13_Nigel_Pert_1

Zakończył się w Genui kolejny rejs Szkoły pod Żaglami, który poprowadził wychowanek pierwszej Szkoły (sprzed 30 lat) Krys Grubecki. Krys przekazał POGORIĘ w ręce swojego byłego nauczyciela geografii (tego sprzed 30 lat) Janusza Kawęczyńskiego popularnie zwanego Geografem. A młodzież chciałaby płynąć jeszcze dalej i jeszcze dłużej. Ale to już kolejny rocznik – za 10 miesięcy.

29 September 2014

Młodzi wspominają

pogrej

Nabór na przyszłoroczny rejs trwa – trzeba zdecydować się na działalność zmierzającą do pomagania innym. Tymczasem kolejny rejs kończy etap oceaniczny  (wkrótce Cieśnina Gibraltar) i nie wiadomo jak go będą wspominać obecni członkowie załogi, ale po roku, który upłynął od poprzedniej edycji Szkoły warto zacytować wypowiedź Michała:

» Więcej

21 September 2014

Wypłynęli… w piątek

ozachodziep_001

Nie jestem przesądny… ale w piątek nie wypływam. Krzysztof (Krys) Grubecki, obecny kapitan POGORII, zna sposoby, by złe fatum przezwyciężyć. Wykorzystał do tego Jonasza (jednego z polskich uczniów, który tak ma na imię), który sam z siebie jest fatalną prognozą, i go formalnie utopił. Formalnie to znaczy nie na prawdę. Mam nadzieję, że poskutkowało.

» Więcej

16 September 2014

Za rok też chcemy popłynąć!


Pogoria 02

Hollister Prais
hollister femme

To jest wiadomość dla uczniów rozpoczynających we wrześniu nowy rok szkolny w II klasie gimnazjalnej: chcemy z Wami popłynąć w kolejny rejs Szkoły pod Żaglami. Rozejrzyjcie się wokół siebie, komu chcielibyście pomagać, bo to warunek wstępny. » Więcej

16 September 2014

Смоленские школьники обогнут Европу под парусами

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Шестнадцать смоленских подростков начнут учебный год вместе с польскими сверстниками на легендарной яхте «Погория». За два месяца экспедиция должна обогнуть Европу.

Pisze o nas smoleńska gazeta “Robotnicza Droga” » Więcej

16 September 2014

Kwalifikacje w Giżycku

zawody pływackie

Titleist 913 D3 Driver
Mizuno JPX 825 PRO Irons

Coraz sprawniej przeprowadzamy zawody wyłaniające kolejną załogę Szkoły pod Żaglami. Zastanawiamy się teraz czy tych umiejętności nie sprzedać na zewnątrz. A wszystko zależy od ludzi. Na zdjęciu konkurencja pływacka.

» Więcej

8 June 2014

Dziś Smoleńsk, jutro Giżycko

Trzeci raz najtrudniejszy

Trzeci raz najtrudniejszy

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia już trzeci rok wspiera rejsy Szkoły typując regiony i miejscowości skąd zabieramy rosyjskich uczestników płynących w dwumiesięczny rejs.

Dwa lata temu, eksperymentalnie, zabraliśmy dwójkę – Tatianę i Jelisieja z obwodu krasnodarskiego. Mimo wstępnych trudności oboje zaaklimatyzowali się znakomicie, Tatiana wręcz zakochała się  w Polsce.

Rok temu grupa 16 dziewcząt i chłopców pochodziła z Kaliningradu. Pod koniec rejsu nie chcieli wracać, chętnie zostali by na POGORII jeszcze dłużej. A przecież początki też nie były łatwe.

» Więcej

21 May 2014

Elity przyszłej Rosji wykształci morze… a my w tym pomożemy, bo to polska racja stanu

Pogoria_03

Dzięki pomocy Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia po raz kolejny możemy wyruszyć na morze ze Szkołą Pod Żaglami. Współorganizatorem rejsu jest Sail Training Association Poland, armator POGORII.

» Więcej

17 May 2014

Z Czytelnikami w Gdańsku

W poniedziałek 12 maja miałem w Gdańsku miłe spotkanie z Czytelnikami z okazji promocji nowej książki “Bujanie w morskiej pianie”. Moim honorowym gościem, był Jerzy Kuliński, któremu zawdzięczam zamieszczone tu fotki. empik małyempik2

25 June 2015

“Rolling in the sea’s foam”

 

» Więcej

11 March 2014

(Polski) Jeszcze było trochę śniegu

Sorry, this entry is only available in Polski.

7 January 2014

(Polski) Nowy Rok, nowe plany

Sorry, this entry is only available in Polski.

20 November 2013

(Polski) Oleg o Szkole

Sorry, this entry is only available in Polski.

Z naszej galerii

na_rejach_002 st_pierre SONY DSC edynburg-1994 lud0279k SONY DSC
Ranking stron żeglarskich
cheap Jerseys wholesale nfl jerseys Wholesale Jerseys From China wholesale nfl jerseys wholesale jerseys cheap oakleys wholesale cheap nfl jerseys cheap jerseys Cheap Jerseys China fake oakleys fake ray ban sunglasses cheap gucci replica cheap oakleys discount ray ban sunglasses fake oakleys fake cheap ray bans wholesale cheap jerseys cheap gucci replica wholesale jerseys shop cheap fake watch sale replica gucci red bottom shoes cheap jerseys cheap oakleys fake oakleys cheap replica oakleys cheap replica oakleys fake oakleys cheap oakleys wholesale cheap oakleys outlet