Książki

“Wydaje mi się, że książki kapitana Baranowskiego wyciągnęły na morza wielokrotnie więcej ludzi, niż wiele działań innych żeglarzy…”
Jacek Kijewski

W moim dorobku jest kilkanaście książek. Niektóre z nich zostały wyczerpane, korzystam więc teraz z możliwości Fundacji Szkoła pod Żaglami, by w specjalnej serii wznowić co bardziej wartościowe pozycje:

 1. Szkoła pod żaglami,
 2. Zapiski najemnego żeglarza
 3. Droga na Horn,
 4. Drugi raz dookoła świata.
 5. Dom pod żaglami.
 6. Samotny żeglarz.
 7. Jachting morski.
 8. Kapitan kuk.
 9. Wyścig do Newport
 10. Hobo
 11. Bujanie w morskiej pianie
 12. Kapitan jachtowy
 13. Uczucia oceaniczne
 14. Żegluga oceaniczna

Oto recenzja w paździenikowym numerze (2011) miesięcznika “Nasze Morze”:

Morze słów

„Niepokojąca łatwość pisania”. To jeden z talentów Krzysztofa Baranowskiego. Można go serdecznie nie cierpieć, ale nie można odmawiać lekkości pióra. To bez wątpienia najlepiej piszący żeglarz w Polsce. Jego książki czyta się znakomicie.
W naszym kraju panuje przekonanie, że wystarczy raz gdziekolwiek popłynąć, czy to jachtem, statkiem czy okrętem i już można o tym napisać książkę. Aby jednak tak było, potrzeba Conrada, Borchardta, Baranowskiego… Pisarstwo tego ostatniego to połączenie talentu, dziennikarskiego warsztatu i morskiego doświadczenia.
Baranowski nie tylko wie jak pisać, ale ma po prostu o czym. W serii „Biblioteka Szkoły pod Żaglami” wznowionych zostało ostatnio kilka najcenniejszych pozycji w dorobku kapitana.
„Droga na Horn” opowiada o jego pierwszym samotnym rejsie dookoła świata na Polonezie, a o następnym, na Lady B. „Drugi raz dookoła świata”. „Szkoła pod Żaglami” to zapis doświadczeń z rejsu Pogorią tytułowej szkoły, największego być może osiągnięcia autora, widziany oczami jej trzech uczestników. W „Zapiskach najemnego żeglarza” znajdziemy opowieść o jego pracy pod obcą banderą jako kapitana niemieckiego żaglowca pasażerskiego Atlantis. „Samotny żeglarz” zaś, to miejscami szczere do bólu podsumowanie jego żeglarskiej (choć nie tylko) działalności. Na szczególną uwagę zasługuje „Dom pod żaglami” – relacja z rodzinnego rejsu Baranowskich po amerykańskim śródlądziu i Atlantyku. Pionierska jak na polskie warunki wyprawa opisana w daleki od ckliwości sposób.
Gorąco polecamy!
Tomasz Falba i Czesław Romanowski

Pytajcie o te książki w EMPiKach w całym kraju, a jeśli zależy Wam na osobistej dedykacji, piszcie do mnie poprzez “sklep” czyli moją księgarnię.

Nakład wszystkich wydań i tłumaczeń przekracza milion egzemplarzy.

Książki poświęcone samotnemu rejsowi “Poloneza” (72/73) stały się inspiracją do powstania pracy magisterskiej Joanny Miłto na Uniwersytecie Gdańskim [plik PDF 1,1 MB].

Inna praca magisterska pt.”Trzy szkice do monografii życia, działalności sportowej i twórczości Krzysztofa Baranowskiego – żeglarza i pisarza” [plik PDF 1,2 MB]. autorstwa Magdaleny Mleczko z Krakowa właśnie do mnie dotarła.

Wreszcie praca doktorska zasygnalizowana w “poczcie butelkowej ” to “Autobiografie polskich sportowców samotników”, napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Urszuli Kaczmarek w Instytucie Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu przez Małgorzatę Okupnik. Można poczytać w “Uniwersum oka”. W formie książkowej wydała Oficyna TUM (Gniezno 2005).

Siedzę w domu lub kiwam się na morzu i nawet nie wiem, że rozbierają mnie na czynniki pierwsze 🙂

Z naszej galerii

na_rejach_002 st_pierre lud0279k SONY DSC SONY DSC edynburg-1994
Ranking stron żeglarskich