Novara

Półtora wieku temu temu Austria była cesarstwem i miała własną flotę wojenną, o czym chętnie przypomina się przy każdej okazji. Austriacką bazą był port Adriatyku Triest, a największym wydarzeniem żeglarskim rejs naukowy fregaty «Novara» dookoła świata.

Fregata «Novara» w roli statku badawczego

W roku 2007 przypadała 150 rocznica rozpoczęcia słynnego rejsu więc kampania promocyjna się nasiliła (obraz powyższy reprodukuje austriacka Mennica) i trwały przygotowania, by z tej okazji popłynąć w rocznicowy rejs.

W przygotowania te zostałem zupełnie przypadkowo wplątany przez niejakiego Bronka Janaszka, obywatela austriackiego, ale mojego kolegę z obozu żeglarskiego w Boszkowie (lat temu wiele).

Bronek chciał zbudować kopię «Novary» (może w Polsce),albo wyczarterować jakiś żaglowiec (załoga «Chopina» go zniechęciła, więc zainteresował się «Chersonezem» ). Póki co pływał w regatach małych jachtów, okresowo odwiedzając windjammery (Kieler Woche), a mnie uczynił prezesem austriackiego ( czy też europejskiego) stowarzyszenia żaglowców rejowych.

Wygląda na to, że każdy z nas ma swoją idee fix — Bronek «Novarę», a ja «Polonię». Zaproponowałem,by zrealizować «Polonię» i nazwać ją «Novarą», ale dla Bronka «Polonia» wydawała się zbyt skromna (tylko 50m LOA).

Moja rodzina od pokoleń mieszkała w Galicji (Lwów,Drohobycz) i dziadek z babcią okresowo mieszkali w Wiedniu To babcia właśnie lubiła używać określenia «austriackie gadanie», co nieźle pasuje do tych właśnie okoliczności.

Bronek tymczasem udzielał wywiadów w radiu i telewizji,a «Novarę» widział w wielkości holenderskiego klipra «Stadt Amsterdam». Z tego to powodu bardziej mu pasuje «Chersonez». Póki co obliczyłem trasę współczesnej «Novary» na 400 dni wraz z postojami.

muzealna «Novara» i Bruno Janaszek

Ale oto Bronkowi szczęście sprzyjało. Spotkał w pociągu z Wiednia obrotną projektantkę mody,
która zainspirowana jego opowieścią przygotowała w Warszawie pokaz mody a la «Novara». Pokaz prowadziła Małgorzata Foremniak i tak się załapałem na współne zdjęcie.

Ale i to wszystko. Parę dni temu Bronek dał sygnał (po dłuższym milczeniu), że z projektu nic nie będzie. A więc jednak skończyło się na «austriackim gadaniu»!

Z naszej galerii

SONY DSC SONY DSC na_rejach_002 edynburg-1994 st_pierre lud0279k
Ranking stron żeglarskich